Microsoft Azure PaaS’ta Lider

Microsoft Azure PaaS’ta Lider

Gartner, Microsoft Azure’u PaaS’ta lider olarak tanımladı!

Müşteri talebi ile uygulama platform hizmetlerinin değerini dikkate alan Gartner’ın
vizyonumuzun bütünselliği ve çalıştırma yeteneğimize dayanarak Hizmet olarak Kurumsal Uygulama Platformu Magic Quadrant raporunda Microsoft Azure’u bu yıl da üçüncü kez lider olarak konumlandırmasının heyecanını paylaşıyoruz.

Bütün dünyada kuruluşlar; hızla yenilik sunmak, müşterileriyle daha iyi ilişki kurmak, rekabette fark yaratmak için bulutu benimsiyor. Genelde Hizmet olarak Platform (PaaS) olarak anılan bulut tabanlı uygulama platformları, geliştirme ve BT’nin üretkenliğini, çevikliğini yükselterek şirketlerin dijital dönüşümlerini özgün bir biçimde hızlandırmalarını mümkün kılmakta. Bugün bulut teknolojisi büyük ölçüde Hizmet olarak Altyapı (IaaS) çevresinde yoğunlaşsa da, sonunda büyük yeniliklerin kilidini açabilen uygulama platform hizmetleridir. Büyük kuruluşlar bunu görmeye başladı; kısa bir süre önce yayınladığı Worldwide Semiannual Public Cloud Services Spending Guide raporunda IDC, PaaS’ın önümüzdeki beş yıl içinde %30,6’lık bir yıllık bileşik büyüme oranıyla Hizmet olarak Altyapı (IaaS) ve Hizmet olarak Yazılım (SaaS) platformlarından daha hızlı gelişeceğini öngördü. IDC’ye göre “PaaS’ın önemi, DevOps yaklaşımı kullanarak hızlı uygulama geliştirme ve mobil uygulama geliştirme amacıyla birçok şirketin odağında olmasıdır.” Bu, müşterilerimizde gördüğümüz gelişmelerle uyumlu bir büyüme.

En popüler Azure hizmetlerimizden biri olan ve her platform ya da her cihaz için kurumsal web ve mobil uygulama desteği sağlayan Azure Uygulama Hizmeti 1 milyonu aşkın uygulamayı barındırırken, Azure Uygulama Hizmeti alan müşterilerin sayısı geçtiğimiz yıl içinde ikiye katlandı. Şu anda Azure müşterilerinin %50’den fazlası hem IaaS hem PaaS kullanıyor ve bu sayı giderek artıyor.

Tüm bu değerleri dikkate alan Gartner’ın Hizmet olarak Kurumsal Uygulama Platformu
Magic Quadrant raporunda Microsoft Azure’u üçüncü kez lider olarak tanımlaması bize
heyecan verdi (Bkz. Şekil 1). Azure uygulama platform hizmetleri, yeni işkolu
uygulamalarını geliştiren profesyonellerden, çalışanlara yönelik bir mobil uygulama çözümü arayan iş analistlerine kadar, uygulama geliştirmenin tüm ihtiyaçlarını destekleyecek şekilde tasarlandı. Farklı uygulamaların farklı uygulama modelleri gerektirdiğini biliyoruz; bu, her bedene uyan bir kalıp yaklaşım değil. Azure Uygulama Hizmeti kurumsal web ve mobil uygulamaların kısa sürede kolayca geliştirilmesini sağlarken, Azure Service Fabric, bulutta doğan, her zaman bağlı, büyük oranda ölçeklenebilir uygulamalar yaratmak için kullanılan mikro hizmet tabanlı bir mimari sunuyor. Microsoft PowerApps gibi yeni hizmetlerimiz de şirketlere çalışanlarının artan taleplerine ayak uydurmaları yeteneğini kazandıran bir iş analiz çözümü sunuyor. Azure’un sağladığı birçok PaaS yeteneği arasında veri tabanı yönetim sistemleri (DBMS), veri analizi, IoT, toplu işlem gibi uygulama geliştirmeyi destekleyen işlevler de bulunuyor.

zqiI-VFrVaLFPY

Bulut teknolojisinde süregelen lider konumumuz bize gurur veriyor, ancak müşterilerin seçenek ve esneklik gereksinimlerinin de uzun zamandır farkındayız. Microsoft, Gartner’ın tüm altı Magic Quadrant raporunda kurumsal bulut iş yüklerinde lider olarak tanımladığı tek satıcı: Hizmet olarak Kurumsal Uygulama Platformu, İşletimsel Veri Tabanı Yönetim Sistemleri, Veri Ambarı ve Analiz için Veri Yönetim Çözümleri, Hizmet olarak Bulut Altyapısı, Bulut Depolama Hizmetleri ve Sunucu Sanallaştırma. İşletmelerin kendilerine özgü gereksinimleri olduğunu biliyor, tüm müşterilerimizin gereksinimlerini karşılamaya önem veriyoruz. Stratejimiz, sağladığımız endüstri lideri platform ve veri hizmetleri, altyapı hizmetleri ve hibrit çözümlerle müşterilerimize seçme gücünü kazandıran tam kapsamlı, Windows Server, SQL Server ve Azure Yığını gibi kurum içi teknolojilerden genel buluta
kadar Azure platformuyla tutarlı gelişme ve BT deneyimi sağlayan bir hizmet sunmaktır.

Gartner’ın “Magic Quadrant for Enterprise Application Platform as a Service,” raporunun tamamını okumak isterseniz, buradan sipariş edebilirsiniz.

Referanslar

Gartner araştırma yayınları hiçbir satıcı, ürün veya hizmeti desteklememekte ve teknoloji kullanıcılarına sadece en yüksek puana veya diğer bir niteliğe sahip satıcıları seçmesi konusunda tavsiye vermemektedir. Gartner araştırma yayınları, Gartner’ın araştırma şirketinin görüşlerinden oluşur, gerçeklerin beyanı olduğu düşünülmemelidir. Gartner, ticarileştirilebilirlik veya belirli bir amaca uygunluk garantileri de dâhil olmak üzere, bu araştırmayla ilişkili açık veya örtülü hiçbir garanti sağlamamaktadır.