Yapay Zekâ (A.I.) ve İnovasyon

Microsoft, Connect(); 2017 etkinliğinde, tüm geliştiricilere sunduğu Yapay Zekâ servisleri, platformları ve araçlarının önemini altını yeniden çizerek, hem bulutun hem de cihazların akıllı olması için kaydedilen gelişmeleri paylaştı...

Yapay Zekâ (A.I.) ve İnovasyon

Microsoft, Connect(); 2017 etkinliğinde, tüm geliştiricilere sunduğu Yapay Zekâ servisleri, platformları ve araçlarının önemini altını yeniden çizerek, hem bulutun hem de cihazların akıllı olması için kaydedilen gelişmeleri paylaştı.

Azure IoT Edge’in önizleme sürümünün duyurulması ile birlikte, yapay zekâ ve advance analytics kavramlarının cihazda gerçekleşebileceği ve "Visual Studio Tools for AI" ile yapay zekâ geliştiricilerin en çok kullandıkları platformlara daha kolay şekilde erişmelerini sağlıyor.

microsoft-ai-platform

Visual Studio Tools for AI

Microsoft, “Visual Studio Tools for AI” eklentisi sayesinde yazılım geliştirici ve veri bilimcilerin daha verimli şekilde geliştirme yapabilmelerini sağladığı platformu duyurdu.

Bu eklenti sayesinde Visual Studio’nun geliştirme özelliklerini kullanmakla birlikte, sık kullanılan deep learning framework’lerinden Cognitive Toolkit, TensorFlow veya Caffe gibi frameworkleri üzerinden geliştirme ve debug imkânı sunuyor.

Bu eklenti ve Azure Machine Learning sayesinde veri bilimciler ve geliştiriciler Yapay Zekâ uygulamalarını ister yerel makinelerinde isterlerse de Azure üzerinde uygulamalarını geliştirebiliyorlar.

Daha fazla bilgi için tıklayın >>

visual-studio-tools-for-ai

Azure IoT Edge

Ön izlemesi duyurulan bulut servislerden Azure IoT Edge sayesinde, IoT Edge (cihazlarda) ve bulut servislerinde IoT çözümleri sunabiliyoruz. Geçtiğimiz //Build konferansında CEO Satya Nadella yazılım geliştiricilerin önünde bulunan yeni nesil uygulama fırsatından, “Akıllı bulut, Akıllı uç noktalar (cihazlar)” ile Serverless, AI, IoT ve edge computing yardımı ile yazılım dünyasını nasıl değiştireceğinden bahsetmişti.

Azure IoT Edge, bulutun zeki yapısını container’lar aracılığıyla uç noktalarda çalışabileceği yeni bir konsept sunuyor. Bu uç noktalarda Azure Machine Learning, Azure Functions ve Azure Stream Analytics gibi özellikleri de aktif bir şekilde kullanılabilecek olan bu yapılarda C, Java, .NET, Node.js ve python gibi diller kullanılarak geliştirmeler yapılabilecek. Azure IoT Edge 128MB hafızası olan cihazlar bile çalışabilecek yapıda.

Daha fazla bilgi için tıklayın >>

azure-iot-edge

Azure Machine Learning yenilikleri

Azure Machine Learning üzerinde akıllı bulut, akıllı uç noktalarda çalışabilecek yeni duyurular yapıldı. Azure IoT Edge servisleri sayesinde artık uç noktalara da çalışabilmesinin yanında, AI modellerinin iOS cihazlarda Core ML platformu üzerine deploy edilebildiği yenilikler ve de Azure Machine Learning Workbench tool üzerindeki yenilikler paylaşıldı.

Daha fazla bilgi için tıklayın >>

Bu duyurularla birlikte verinin olduğu, buluttan cihaza her yerde AI vizyonu ile birlikte, geliştiricilere Yapay Zekâ konusunda limitsiz fırsatları geliştiricilerin sevdiği ve kullandığı geliştirme araçları aracılığı ile sunmuş oldu.

azure-machine-learning

Referanslar